Uvod: Psiha i psihoterapija
Znanost i praksa nam govore kako je mentalno zdravlje preduvjet za sretan i ispunjen život. Osim toga, zdrava psiha je temelj na kojem se gradi fizičko zdravlje. Antička teza kako je u “zdravom tijelu zdrav duh” može se zamijeniti modernim izrazom “Zdrav duh izgrađuje zdravo tijelo”. Obje teze su ispravne, ali je promijenjen kontekst koji je sada bliži istini.
Bez nade, optimizma, vjere u sebe, radosti i ljubavi nema prave životne energije. U takvom stanju svaki dan nam se može činiti teškim dok se nosimo s izazovima koje nam servira svakodnevica. Pozitivna psiha nam donosi svjetlo na kraju tunela, dok negativno postavljena osobnost od života radi pakao.
Psihoterapija je širok i raznovrstan način liječenja koji se bazira na odnosu terapeut-pacijent. Tretmani se provode u bolnicama, ambulantama, privatnim klinikama i raznim drugim ustanovama te imaju za cilj osloboditi čovjeka od osobnih psihičkih prepreka koje mu otežavaju svakodnevno funkcioniranje.
Ako vam se čini da imate mentalnog tereta koji se nakupljao tijekom godina ili se u jednom trenutku stvorio, a željeli biste ga se riješiti jer vam smeta, tada biste trebali razmisliti o psihoterapiji. Psihoterapija gotovo uvijek pomaže, ali je neophodna samo za neke. U nastavku teksta možete napraviti kratko testiranje. Bez obzira na rezultate testiranja, preporuka je da se obratite stručnoj osobi kako bi ona donijela ispravan sud.
Kada razmisliti o psihoterapiji?
Loš osjećaj
O psihoterapiji treba razmisliti ako se kroz dulji period osjećate loše. To može biti osjećaj usamljenosti koji vas čini izoliranima od ostatka svijeta. Ne možete se povezati s ljudima ili mjestom u kojem živite.
Manjak energije
Indikacija za psihoterapiju je kronična bezvoljnost. To je osjećaj kada ne možete pronaći motivaciju da se pokrenete. Ako ne vidite nikakav smisao u onome što radite ili što biste trebali raditi, tada biste trebali početi razmišljati o psihoterapiji.
Depresija
Tuga je prirodna i korisna. Ipak, ako proces tugovanja traje predugo bez tendencije da prestane, onda to može biti opasno. Konstantna bol koju proizvodi tuga je opravdan razlog za stručnu pomoć.
Problem s emocijama
Emocije nas štite od opasnosti. One su signali da je u našoj okolini došlo do promjene. Ako vam se događa da ste pojačano osjetljivi, odnosno emotivni u smislu da osjećate strah gdje ga ne bi trebalo biti, da reagirate naglo i bez kontrole na uobičajene situacije ili ne možete reagirati i potiskujete stvari u sebe, tada ste potencijalni kandidat za psihoterapiju.
Život u raskoraku
Osjećate li da duže vrijeme ne napredujete u životu onim tempom koji vas zadovoljava ili ne možete izaći na pravi put nego vas osobne odluke često bacaju stranputicom, tada imate problem. Taj se problem očituje u tome da svjesno želite jedno, ali konstantno se sabotirate i događa vam se nešto drugo. Želite sretnu vezu, ali birate pogrešnog partnera ili se svađate. Želite napredovati u poslu, ali vučete poteze koji vas vode u drugom smjeru. U ovakvim i sličnim slučajevima pomaže terapeut.
Trebam li potražiti psihoterapiju: Upitnik od 15 pitanja
Kako bi vam olakšali dilemu trebate li se zaista javiti stručnoj osobi za pomoć, za vas smo napravili anketu od 15 pitanja. Ona su jednostavna, kratka i jasna te se prolaze u svega nekoliko minuta.
-
- Osjećate li se često tužno, prazno ili beznadno?
-
- Imate li problem s upravljanjem svojim emocijama?
-
- Osjećate li se često anksiozno ili zabrinuto bez očitog razloga?
-
- Imate li teškoća u obavljanju svakodnevnih zadataka zbog vašeg emocionalnog stanja?
-
- Povlačite li se često od društva i aktivnosti koje ste prije uživali?
-
- Primjećujete li promjene u apetitu ili spavanju koje su izvan vaše uobičajene rutine?
-
- Borite li se s negativnim mišljenjem o sebi ili se često kritizirate?
-
- Imate li osjećaj da vas prošlost ili trauma koju ste doživjeli i dalje snažno utječu?
-
- Osjećate li se preplavljeni stresom ili problemima do točke gdje je teško funkcionirati?
-
- Doživljavate li poteškoće u izgradnji ili održavanju značajnih međuljudskih odnosa?
-
- Imate li sklonost korištenju alkohola, droga ili drugih mehanizama bijega kako biste se nosili sa svojim emocijama?
-
- Osjećate li smanjenje ili nedostatak energije većinu dana?
-
- Suočavate li se s čestim i neobjašnjivim fizičkim simptomima, kao što su glavobolje ili probavne smetnje?
-
- Imate li misli o samoozljeđivanju ili samoubojstvu?
-
- Osjećate li da vas vaši emocionalni problemi sprječavaju u ostvarivanju vaših ciljeva ili životnih ambicija?
Pravila za interpretaciju rezultata:
Ako je 10 ili više odgovora “često” ili “uvijek”: Izrazito se preporučuje razmatranje psihoterapije.
Ako je 5 do 9 odgovora “često” ili “uvijek”: Trebate ozbiljno razmisliti o psihoterapiji.
Ako je 2 do 4 odgovora “često” ili “uvijek”: Razmislite o konzultaciji sa stručnjakom kako biste dobili bolji uvid u vaše stanje.
Ako je 1 ili manje odgovora “često” ili “uvijek”: Ako i dalje osjećate zabrinutost, razgovor s terapeutom može pružiti dodatnu perspektivu i podršku.
Zaključak
Važno je napomenuti da ovo samo-testiranje nije zamjena za profesionalnu dijagnostiku ili terapiju. Ako se prepoznate u većini pitanja ili se osjećate preplavljeni, najbolje je potražiti stručnu pomoć u jednoj od profesionalnih ustanova, kao što je Psihobalans. Obratite nam se već danas s povjerenjem i oslobodite se neizvjesnosti, te zakoračite u sretniji i bolji život.